Εδώ θα βρίσκετε νέα, ανακοινώσεις και οτιδήποτε άλλο αφορά το σύλλογό μας (πχ εκδηλώσεις κλπ)
Παρακαλούνται όσοι έχουν φωτογραφίες, δημοσιεύσεις ή οποιοδήποτε άλλο υλικό αφορά το σύλλογο να έρθουν σε επαφή μαζί μας μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2012-13 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ

15/12/2012 17:00 ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ Α.Ο ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ 94-53

ΔΕΚ. 11-19, 32-11, 20-13, 31-10

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι Α.Ο.Χρυσούπολης νίκησε τον Πανσερραικό με 94-53.

Ο ΑΟΧ πέτυχε την 8η φετινή του νίκη στη Basket League ΕΚΑΣΑΜΑΘ, καθώς επικράτησε με σκορ 94-53 του Πανσερραικού για την 10η αγωνιστική.

Οι παίκτες του ΑΟΧ πήραν την ρεβάνς για την ήττα στο α' γύρο από την ομάδα των Σερρών και χθες πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα, κόντρα στην ομάδα του Παναγιώτη Σπανού.

Ο Πανσερραικός αντιστάθηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο και ο ΑΟΧ με επιμέρους 32-11 στο β' δεκάλεπτο "καθάρισε" από νωρίς το παιχνίδι, οι παίκτες του ΑΟΧ στη συνέχεια επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 94-53.

Ο αγώνας:

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, ο ΑΟΧ έδειξε τις προθέσεις του να "καθαρίσει" το παιχνίδι.

"Καθάρισε" στο β' δεκάλεπτο

Οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 43 - 30 και ουσιαστικά οι παίκτες του ΑΟΧ είχαν καθαρίσει το παιχνίδι.

Ίδιο σκηνικό και +30
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του ΑΟΧ πάτησαν γκάζι και ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά κόντρα στον Πανσερραιακό.

Η συντριπτική υπεροχή στα ριμπάουντ σε σχέση με την πολύ καλή αντιμετώπιση της άμυνας ζώνης είχαν δώσει την ευκαιρία στον ΑΟΧ ουσιαστικά να "καθαρίσει" το παιχνίδι από το ημίχρονο. Στην επανάληψη, τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει και δεν άλλαξε... Με τα τρίποντα του Μαυροσκολίδη η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (63 - 43).

Πλέον, το ματς είχε ανοίξει... Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο και ο ΑΟΧ σκόραρε κατά βούληση. Σημείωσε 32 πόντους στην γ΄περίοδο και εκτόξευσε τη διαφορά, με τον Χ. Βαρδικελόγλου να ξεκουράζει τους βασικούς και να δίνει χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους.

Αυτομάτως, το δ' δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι προπονητές δοκίμαζαν κάποια πράγματα και οι άμυνες είχαν χαλαρώσει πολύ. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν πολύ μακριά.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΑΟΧ είχε επιβάλει το παιχνίδι του, έφτασε τους 43 πόντους με τον Σταύρο Μαυροσκολίδη στο 36ο λεπτό (83-46) για να φτάσει τελικά στη νίκη με 94 - 53. Αυτή ήταν η όγδοη νίκη του ΑΟΧ σε παιχνίδια στο ΕΚΑΣΑΜΑΘ πρωτάθλημα.

Το μπάσκετ και ο Σταύρος Μαυροσκολίδης ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα όλοι θα θυμούνται την υπερπροσπάθεια που έκανε και έφτασε τους 43 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 43-30, 63-43, 94-53.

Α. Ο. ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Βαρδικελόγλου): ΜΑΥΡΟΣΚΟΛΙΔΗΣ Σ. 43(4ΤΡ), ΚΑΛΕΑΔΗΣ Κ, ΓΙΑΛΟΥΡΗΣ Ε, ΟΙΚΟΜΟΜΟΥ Ν. 4, ΠΙΠΙΛΙΑΓΚΑΣ Χ, ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΤΗΣ Ν. 24(2ΤΡ), ΣΟΥΛΙΔΗΣ Ι. 10(2ΤΡ), ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ Α, ΔΟΥΡΟΥΚΛΗΣ Ι. 9, ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ Σ, ΚΟΤΣΑΦΤΗΣ Π, ΤΕΡΖΟΓΛΟΥ Θ.

Πανσερραϊκός (Σπανός): Ιακωβίδης 7(1), Ζήσκας, Γεωργιανός 1, , Παπαδόπουλος 13(1), Χριστοφορίδης 4, Τσινόπουλος 5, Γκουτζιάς 5, Καβαργύρης 3, Τεπεκιτζής 3, Σουτζόπουλος 8, Τεπεκιτζής 6(3),